"Przeszłość nie umiera póki są jej ślady w naszej pamięci. Wybitnym synom tej ziemi w 750 rocznicę powstania Targowej Górki."
Te bardzo ważne i wiele mówiące słowa umieszczono na tablicy pamiątkowej przy wejściu do kościoła parafialnego w Targowej Górce. Mają one przypominać obchody 750 - lecia powstania naszej wsi. Mają również zwrócić uwagę na jej tradycje i chlubną historię.
Ponad rok temu zawiązał się Komitet Obchodów 750 - lecia Targowej Górki i zaczęły się przygotowania. Przebiegały one na wielu płaszczyznach. W Przeglądzie Nakielskim drukowano artykuły opisujące historię Targowej Górki i jej wybitnych mieszkańców. W czasie spotkań Komitetu wyłaniał się powoli kształt całej uroczystości i nakreślano plan działania na najbliższy czas. Przygotowywał się również Zespół Szkół w Targowej Górce, który z racji jubileuszu miał otrzymać sztandar. Parafia również chcąc godnie przeżyć tę uroczystość podjęła wiele inicjatyw zmierzających do upiększenia świątyni i jej otoczenia. Im bliżej było do dnia Jubileuszu tym przygotowania stawały się bardziej intensywne i konkretne. Staraniem Urzędu Miasta i Gminy Nekla w całej wsi posadzono piękne kwiaty, uporządkowano, dzięki sponsorom teren wokół figury św. Jana Nepomucena, gdzie miały rozpocząć się Uroczystości jubileuszowe. Mieszkańcy porządkowali swoje obejścia, dbali o zieleń sadzili również kwiaty i krzewy ozdobne odnawiali budynki. W szkole z wielkim zaangażowaniem i pasją przygotowywano program artystyczny i okolicznościowe wystawy. Przy kościele dzięki dużemu wkładowi finansowemu parafian, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta i Gminy Nekla odnowiono zabytkową dzwonnicę. Duże zaangażowanie sponsorów pozwoliło na położenie kostki brukowej wokół kościoła, odnowiono budynek probostwa i domu katolickiego, świątynia zyskała również piękną iluminację. Wybudowano także odcinek drogi i chodnik w kierunku Małej Górki. I tak szybkimi krokami zbliżał się dzień 15 czerwca - dzień Jubileuszu.
Od rana do Targowej Górki zaczęli się zjeżdżać zaproszeni goście. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 14.30 przy pomniku św. Jana Nepomucena. Na początku Burmistrz Miasta i Gminy Nekla inż. Roman Grychowski przywitał wszystkich przybyłych, inaugurując tym samym obchody 750 - lecia. Potem zabrzmiała salwa armatnia. Następnie został odczytany apel poległych i Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała strzały w hołdzie tym, którzy stracili życie za Ojczyznę. Kolejny punkt to złożenie kwiatów w miejscu pierwszego pochówku generała Antoniego "Amilkara" Kosińskiego i jego żony. Wiązanki złożyły delegacjeSamorządu Miasta i Gminy Nekla, Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkól w Targowej Górce, Przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy RP, Ochotniczej Straży Pożarnej, Kółka Rolniczego w targowej Górce, delegacja sołtysów Gminy Nekla oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Nekli. Wymownym symbolem było złożenie wiązanki kwiatów przez delegacje w imieniu tych co Targową Górkę opuścili w składzie: Stefan Pluciński z Kostrzyna Wlkp., Janina Rapciak z Wrocławia oraz por. Izabela Zyguta z 2 Brygady Legionów im. Marszałka J. Piłsudskiego ze Złocieńca. Prowadzeni przez Wojsko Polskie, Orkiestrę Nekielskiego Ośrodka Kultury i poczty sztandarowe, wszyscy uczestnicy przeszli w pochodzie do kościoła parafialnego.
Tutaj o godz. 15.00 rozpoczęła się jubileuszowa msza św., której przewodniczył J.E Ks. Henryk Józef Muszyński Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński. Wszyscy przeżywali i z uwagą słuchali Słowa Bożego wygłoszonego przez Głównego Celebransa. Ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w czasie mszy św. było poświęcenie sztandaru Zespołu Szkół w Targowej Górce. Obecność Wojska i Orkiestry uświetniły i dodały splendoru tej Uroczystości. Po zakończeniu mszy św. Ksiądz Arcybiskup Metropolita poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz, umieszczoną przy wejściu do świątyni.
Po raz kolejny uformował się pochód, który udał się na teren Zespołu Szkół, aby tam dalej przeżywać tę rocznicę. Na początku głos zabrał Pan Roman Grychowski Burmistrz Miasta i Gminy Nekla jeszcze raz witając przybyłych gości. Potem wystąpiła Pani Dyrektor Elżbieta Kaźmierczak, przybliżając wszystkim historię szkoły. Następnie Pan Sebastian Mazurkiewicz - autor monografii o Targowej Górce w krótkich słowach przedstawił wszystkim istotne i kluczowe wydarzenia z historii wsi jubilatki. Najważniejszym jednak momentem tej części Uroczystości było nadanie Gimnazjum, imienia generała Antoniego "Amilkara" Kosińskiego oraz przekazanie i wręczenie sztandaru całemu Zespołowi Szkół. Pan podpułkownik Mieczysław Chęciński w imieniu Związku Oficerów Rezerwy RP odznaczył medalami "Zasłużony dla Związku Oficerów Rezerwy RP", następujące osoby Panią Elżbietę Kaźmierczak, Panów Mateusza Szałka i Daniela Waligórę oraz ks. Sławomira Stronkę. Medal został również przyznany Sztandarowi Zespołu Szkół.
Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Targowej Górce przedstawiła przygotowany z wielkim trudem i zaangażowaniem program artystyczny. Wszyscy podziwiali doskonałe przygotowanie, profesjonalizm i perfekcję z jaką młodzi artyści prezentowali swoje występy. Było widać ogrom pracy włożonej w to przedstawienie. Jednocześnie można było podziwiać wystawy przygotowane na szkolnych korytarzach i w klasach. Wiele wysiłku kosztowało zebranie i przygotowanie eksponatów. Zwiedzający byli zachwyceni tym wszystkim co można zrobić w niewielkiej szkole jeśli tylko chce się angażować i pracować. Kiedy dzieci skończyły swoje występy zaproszeni goście udali się na posiłek do sali gimnastycznej. Na placu przed szkołą rozpoczęły się występy miejscowego zespołu jako przygotowanie do koncertu zespołu "ABBA SHOW". Przypomnieli oni największe przeboje tej szwedzkiej grupy. Wszyscy doskonale się bawili a na koniec ci, którzy chcieli otrzymali również autografy od artystów.
Ostatnim punktem obchodów 750 - lecia Targowej Górki była zabawa pod gołym niebem.
Patrząc z perspektywy minionego czasu i już z pewnym dystansem trzeba stwierdzić, że Uroczystości były bardzo udane. Wszyscy przygotowujący ten jubileusz oprócz wielkiej pracy i zaangażowania włożyli w to także swoje serca, co było wszędzie widać. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w Targowej Górce - miejscowości o tak pięknej i chlubnej tradycji. 750 lat historii zobowiązuje do tego aby ją kontynuować i tak budować by następne pokolenia obchodząc kolejne jubileusze były z nas dumne.
Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego ogromnego i pracochłonnego przedsięwzięcia, za poświęcony czas, pasję, za wkład materialny - niech Dobry Bóg wynagrodzi swoim hojnym i nieustającym błogosławieństwem.
Ks. Sławomir Stronka