W dniu 19 maja na dodatkowym spotkaniu, nie wynikającym z przyjętego planu na ten rok, spotkała się Komisja Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Porządku Publicznego. Powodem tego posiedzenia były kwestie związane obawami, troską rodziców o zapewnienie właściwej opieki nad dziećmi, które od nowego roku szkolnego rozpoczną edukację w szkole w Nekli.
No początku spotkania, które otworzył prowadzący Roman Kuszak, przewodniczący rady Czesław Kozielski odczytał pismo skierowane do burmistrza Karola Balickiego ze strony rodziców, aby zapewnić dzieciom właściwe warunki lokalowe, dodatkowych opiekunów, wydzielić odpowiednie miejsca do zabawy wraz z wyposażeniem ich, odizolowanie od starszych uczniów, a także sugestie dotyczące wykorzystania nauczycieli z Przedszkola „Miś Uszatek” w Nekli.
W spotkaniu, o którym poinformowano w osobnym piśmie wnioskodawców (71), którzy podpisali się pod w/w pismem wzięło udział zaledwie czworo rodziców (w tym jeden radny).
Dyrektor szkoły Robert Andrzejczak w swym wystąpieniu oświadczył, ze obecnie budynek szkolny nie jest przystosowany do przyjęcia tak dużej liczby dzieci, ale jest to sytuacja szczególna, kiedy do placówki przybywają dwa roczniki. Aby zapewnić właściwą opiekę poza zajęciami dydaktycznymi dla tej grupy wychowanków planuje inne rozwiązania dotyczące świetlicy. Ma być ona usytuowana w najbliższym sąsiedztwie stołówki i zrobi wszystko, aby najmłodsze dzieci nie miały kontaktu ze starszymi uczniami (nie dotyczy to jednak sytuacji krytycznych-np. brak nauczyciela do zajęć dydaktycznych).
W trakcie posiedzenia obecni zadawali pytania dotyczące ilości uczniów, którzy mają przebywać w świetlicy, skąd na liście są podpisy rodziców dzieci spoza obwodu szkolnego w Nekli? (Kuszak). Dyrektor oznajmił, że 34 rodziców zadeklarowało, że ich dzieci będę potrzebowały opieki w świetlicy, zaś burmistrz poinformował, iż wielu rodziców podpisywało listę nie znając treści pisma.
Ponadto radny Handkiewicz, który był najbardziej zainteresowany opieką nad najmłodszą grupą uczniów poruszał kwestie odizolowania dzieci najmłodszych od starszych roczników, organizacji dodatkowych, twórczych zajęć, wyposażenia świetlicy i terminu oddania do użytku nowych pomieszczeń świetlicy szkolnej. Dyrektor Andrzejczak stwierdził, że izolacja najmłodszych dzieci od innych roczników może jedynie przynieść większą krzywdę samym dzieciom, zaś codzienne obcowanie z tą grupą uczniów nie rodzi negatywnych skutków takich kontaktów, szkoła stwarza dużą ofertę zajęć dodatkowych, świetlica w nowych pomieszczeniach będzie funkcjonowała od 1 września br., zaś wyposażenie jej jest odpowiednie i będzie nadal wzbogacane.
Pani Górna apelowała o to, aby najmłodszym dzieciom stworzyć maksymalne warunki do luksusowego wejścia w obowiązki szkolne, a jedną z form tego przedsięwzięcia byłoby wykorzystanie kadry pedagogicznej przedszkola Miś Uszatek.
Pan Pałczyński poruszył kwestię ewentualnych zmian obwodów szkolnych, zaś obecna na spotkaniu Pani Mamzer sugerowała wykorzystanie seniorów w ramach wolontariatu.
Przewodniczący rady Czesław Kozielski oznajmił, ze w Targowej Górce od lat funkcjonuje zespół szkolno-przedszkolny i nie ma żadnych problemów w relacjach między tymi grupami wychowanków. Ponadto sugerowane rozwiązania włączenia w proces opiekuńczy przedszkola w stosunku do dzieci szkolnych byłoby trudne i nie mające odpowiednich uwarunkowań prawnych.
Przewodniczący komisji
Roman Kuszak