24 czerwca Nekla powitała lato! WIANKI to wydarzenie, które rokrocznie przyciąga mieszkańców Wielkopolski za sprawą koncertów, tradycyjnego obrzędu Nocy Kupały oraz spektakularnego pokazu sztucznych ogni.
Noc Świętojańska w kulturze ludowej jest pełna tradycji, takich jak zbieranie ziół i kwiatów, wyplatanie i posyłanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce i śpiew. Ta najkrótsza noc w roku to święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności.
Program rozpoczął koncert Orkiestry Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury pod batutą kapelmistrza Wojciecha Olejnika. Zaprezentowano zróżnicowany repertuar – od muzyki filmowej i utworów z najpopularniejszych bajek po muzykę rozrywkową.
Na scenie pojawiła się grupa wokalna NOK BAND, działająca przy Nekielskim Ośrodku Kultury. Młodzi wokaliści, szlifujący na co dzień swoje talenty pod okiem Patrycji Orłowskiej i Izabeli Wesołek, zaśpiewali popularne utwory muzyki rozrywkowej oraz folkową biesiadę „Wiła wianki”, nawiązującą do tematyki wydarzenia.
Podczas trwania części artystycznej dzieci mogły brać udział w zabawach i animacjach. Wspólnie tworzyły wielobarwny obraz na folii i bawiły się kolorową chustą. Nie zabrakło plenerowych gier planszowych, malowania twarzy i baniek mydlanych.
Na nekielskiej scenie wystąpiła Barbara Parzęczewska. Zwyciężczyni polskiej edycji „The Voice Senior” 2021 i półfinalistka niemieckiej edycji tego programu pełnym energii występem porwała publiczność i udowodniła, że na spełnianie muzycznych marzeń nigdy nie jest za późno.
Koncertem wieczoru był występ Ani Dąbrowskiej z zespołem. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka nagrała siedem krążków, z których każdy pokrył się platyną. Dotychczas sprzedała ponad 500 000 płyt! Jej największe hity, takie jak: „Porady na zdrady”, „Charlie, Charlie” czy „Z Tobą nie umiem wygrać” zabrały liczną publiczność w niezwykłą muzyczną podróż.
Tradycją nekielskiej imprezy jest konkurs na najpiękniejszy wianek, który w tym roku cieszył się rekordową popularnością wśród twórców. Wzięły w nim udział aż 34 osoby! Wybór zwycięzców był niezwykle trudny… Za najpiękniejszy wianek uznano pracę Doroty Kubiak, która wzięła udział w konkursie po raz pierwszy. Inspiracją do stworzenia wianka była słowiańska legenda o mitycznym kwiecie paproci. Spora część zastosowanych roślin naturalnie występuje w lesie. Jednak wszystkie rośliny pozyskano z ogrodu Pani Doroty i jej córki. Pośród skrzypu japońskiego ukryty był kwiat ostróżki ogrodowej, który miał imitować kwiat paproci, zastosowano również liście paproci, bluszczu, kwiaty tawuły, róży i funkii.
Punktem kulminacyjnym wieczoru była ceremonia Nocy Świętojańskiej, nawiązująca do słowiańskich tradycji. Świtezianki niosły konkursowe wianki, które były puszczane na tafli wody nekielskiego stawu. Całości towarzyszyła nastrojowa muzyka, a wokół stawu zapłonęły pochodnie i ognisko, charakterystyczne dla Nocy Kupały.
Licznie zgromadzeni widzowie mogli podziwiać fantastyczny, niezapomniany pokaz sztucznych ogni, z którego słyną nekielskie WIANKI. Przez kilka minut , przy dźwiękach piosenki „Simply the best” niedawno zmarłej artystki Tiny Turner, niebo rozbłysnęło milionem świateł.
Zakończeniem wieczoru była zabawa taneczna, prowadzona przez DJ-a Maxa.
Organizator Wianków – Gmina Nekla, składa serdeczne podziękowania podmiotom i osobom, które pomogły w organizacji wydarzenia: druhom OSP Nekla, policjantom Posterunku Policji w Nekli, Komendy Powiatowej Policji we Wrześni oraz Panu Markowi Dobraszowi.
Referat Promocji, Kultury i Sportu