20-lecie odzyskania praw miejskich przez Neklę
W 2020 roku mija 20 lat od kiedy Nekla ponownie stała się miastem. Pomysł odzyskania praw miejskich pojawił się kilka lat wcześniej.
W 1994 r. wiceprzewodniczący Rady Gminy Wojciech Prałat złożył prośbę o podjęcie starań o przywrócenie Nekli praw miejskich. Rozpoczęły się liczne dyskusje, ponieważ przeciwnicy tego pomysłu obawiali się, że spowoduje to większe obciążenie podatkami mieszkańców Nekli. W czerwcu 1997 r. Rada Gminy uchwaliła, że zostanie w tej sprawie przeprowadzone referendum, aby mogli wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy gminy. Powołano Gminną Komisję ds. Referendum. Mieszkańcy gminy w demokratyczny sposób wyrazili swoje zdanie w referendum, które odbyło się łącznie z wyborami do senatu 21 września 1997 r. Aby wynik był wiążący dla władz gminnych w referendum musiało wziąć udział 30% uprawnionych do głosowania. Frekwencja była spora: w całej gminie wyniosła 51,8%. W samej Nekli przekroczyła 65 %. Za przywróceniem praw miejskich Nekli głosowali mieszkańcy obwodów w samej Nekli, wioskach w jej najbliższej okolicy oraz obwodu w Podstolicach. Jedynie mieszkańcy obwodu Targowa Górka wyrazili zdecydowany sprzeciw.
Wyniki referendum upoważniły Zarząd i Radę Gminy do wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie praw miejskich do Urzędu Rady Ministrów. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Sejmiku Wojewódzkiego w Poznaniu i Wojewody Poznańskiego. Za jego pośrednictwem jesienią 1998 r. wniosek został przekazany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Latem następnego roku do Nekli zawitała delegacja Ministerstwa, która także wydała pozytywną opinię dla gminnego wniosku. W grudniu 1999 r. wniosek został pozytywnie zaakceptowany na posiedzeniu Rady Ministrów. Na tej podstawie Premier RP podpisał rozporządzenie o nadaniu praw miejskich pięciu miastom, w tym Nekli.
Nekla ponownie stała się miastem 1 stycznia 2000 r.
25 stycznia w sali kominkowej Urzędu Rady Ministrów w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia aktów nadania praw miejskich. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Nekli w osobach: Ryszard Kordus, Roman Kuszak, Janusz Balcerzak, Marian Balicki. Akt nadania statusu miasta wręczył Premier RP Jerzy Buzek.
Przywrócenie praw miejskich sprawiło spore zainteresowanie Neklą w prasie, radiu i telewizji. Mimo, że zdarzały się także nieprzychylne opinie w tej sprawie, sam fakt zaistnienia Nekli w mediach można uznać za spory sukces. Miastem zaczęli interesować się także inwestorzy. Pierwszym burmistrzem Nekli po przywróceniu praw miejskich został Ryszard Kordus. Po nim urząd burmistrza objęli Marian Balicki, Roman Grychowski i Karol Balicki. Niewątpliwie przywrócenie praw miejskich stało się szansą na rozwój miasta i gminy co możemy naocznie sami zobaczyć.
20-lecie odzyskania praw miejskich zostało uczczone podczas Spotkania Noworocznego, na które 3 stycznia zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Nekla Karol Balicki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Nekla Roman Kuszak. W Nekielskim Ośrodku Kultury pojawili się zaproszeni goście: przedstawiciele sejmu i senatu oraz sąsiednich samorządów, radni, sołtysi, Honorowi Obywatele Miasta i Gminy Nekla, służby mundurowe powiatowe i gminne, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, członkowie organizacji pozarządowych oraz pracownicy UMiG w Nekli.
Po powitaniu przybyłych gości przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Nekla, Romana Kuszaka, Burmistrz Karol Balicki, w swoim przemówieniu, przybliżył zgromadzonym historię odzyskania praw miejskich w Nekli, podkreślił jakie to niosło ze sobą konsekwencje i jaki miało wpływ na dzisiejszy wygląd nie tylko miasta, ale i całej gminy. Zaprezentował też zdjęcia z 2000 roku: z uroczystości wręczenia aktów nadania praw miejskich w Warszawie 25 stycznia oraz odsłonięcia pamiątkowego głazu na Rynku w Nekli 25 maja.
O oprawę artystyczną spotkania zadbał „Chór od Wielkiego Święta”, który zaprezentował kolędy i piosenki świąteczne w nietypowych aranżacjach.
Spotkanie zakończyło się symbolicznym toastem oraz życzeniami spełnienia wszelkich zamierzeń w 2020 roku.
Referat Promocji, Kultury i Sportu
Sebastian Mazurkiewicz